Okulary fotochromowe – co to jest?

Okulary fotochromowe to okulary wyposażone w soczewki fotochromowe, które są najpopularniejszym rodzajem okularów służących do korygowania wad wzroku. Okulary te chronią także oczy przed szkodliwym promieniowaniem promieni ultrafioletowych, słońcem oraz sprawiają, że oczy nie męczą się tak szybko, patrząc na światło niebieskie płynące z ekranu telefonu.

Jak działają okulary fotochromowe?

Okulary fotochromowe, a w zasadzie soczewki zawierają pigmenty, które przemieszczają się pod wpływem intensywności światła, które pada na soczewki.

Dzięki pigmentom okulary fotochromowe skutecznie chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem i sprawdzają się podczas aktywności fizycznej. Pod wpływem światła zmieniają się pigmenty, które barwią soczewki fotochromowe na kolor żółty, zielony, szary, szarozielony lub brązowy.

Działanie soczewek fotochromowych podzielić można na trzy etapy, którymi są:

Fotochromy są bardzo popularne wśród sportowców oraz osób, które lubią aktywność fizyczną

  • brak aktywacji – jest to etap, w którym pigmenty przebywają w stanie spoczynku. Najczęściej w tym stanie pigmenty pozostają kiedy użytkownik okularów znajduje się w pomieszczeniu, gdzie nie ma szkodliwego promieniowania. W czasie spoczynku pigmenty barwią soczewki na kolor bezbarwny,
  • zerwanie wiązań – w czasie tego etapu następuje zerwanie się wiązań pomiędzy pigmentami. Zerwanie to następuje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Kiedy pigmenty zmieniają swoją pozycję, kolor soczewek staje się na ciemniejszy,
  • absorpcja światła – jest to ostatni etap, którego efektem jest przyciemnienie okularów mające na celu chronienie oczu przed słońcem, światłem niebieskim oraz promieniowaniem ultrafioletowym.

Przyciemnienie soczewek utrzymuje się przez jakiś czas i ustępuje kiedy zwiększa się temperatura otoczenia.

Kto najczęściej decyduje się na okulary fotochromowe?


Fotochromy są bardzo popularne wśród sportowców oraz osób, które lubią aktywność fizyczną. Okulary te świetnie sprawdzają się w różnych warunkach pogodowych, dlatego sportowcy się na nie decydują. Dobra widoczność i osłonienie oczu przed promieniami słonecznymi podczas biegu czy też jazdy rowem pozwala osiągnąć wysokie wyniki.

Okulary fotochromowe są także wybierane przez osoby jeżdżące samochodami, motorami lub innymi środkami lokomocyjnymi. Dzięki szkłom fotochromowym kierowcy nie są oślepiani przez słońce oraz światła reflektorów, a to przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnych warunkach.

Osoby, które nie są narażane na częstą zmianę promieniowania ultrafioletowego, nie muszą stosować okularów fotochromowych.